Zrzeszenie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Woj. Lubuskiego ul. Grottgera 7, Zielona Góra
Uczestniczyliśmy w Zgromadzeniu Ogólnym Związku Gmin Pomorskich

Uczestniczyliśmy w Zgromadzeniu Ogólnym Związku Gmin Pomorskich

Pan Jacek Wójcicki, Wójt gminy Deszczno będzie uczestniczył z ramienia Zrzeszenia Prezydentów Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego w obradach Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Pomorskich, które odbywało się na Zamku w Gniewie w dniach 10 - 11 kwietnia br. Pan Wójt przedstawił stanowiska dotychczas wypracowane przez Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych oraz omówił stanowiska Zrzeszenia ws. regulacji prawnych związanych z gospodarką leśną oraz w sprawie zmiany Uchwały Rady Ministrów dot. ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Narodowy

X Ogólnopolska Konferencja BGK dla jst

X Ogólnopolska Konferencja BGK dla jst

Przewodniczący Zrzeszenia PBiWWL, Wadim Tyszkiewicz - Prezydent Miasta Nowej Soli był uczestnikiem i prelegentem X Ogólnopolskiej Konferencji Banku Gospodarstwa Krajowego dla jednostek samorządu terytorialnego "Inwestycje w rozwój" (09.-10.04.2014r.), która zorganizowana została pod patronatem honorowym Prezydenta RP - Bronisława Komorowskiego. W bloku pn. "Wizja rozwoju", w którym uczestniczyli Jan Krzysztof Bielecki, prof. Janusz Czapliński, prof.

Spotkanie z Ministrem Środowiska

Spotkanie z Ministrem Środowiska

 

Dnia 3 kwietnia 2014r. w siedzibie Ministerstwa Środowiska w Warszawie z Ministrem Środowiska Maciejem H. Grabowskim i Zastępczynią Dyrektora Departamentu Leśnictwa i Ochrony Przyrody Małgorzatą Kacprzycką-Skrocką, spotkali się przedstawiciele Zrzeszenia

Spotkanie Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Pozarządowych

Spotkanie Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Pozarządowych

 

Zakończyło się spotkanie konsultacyjne OPOS. W Poznaniu dyskutowano o poprawkach do projektu ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego oraz o zmianie niektórych ustaw.

Debata Prezydentów Miast - Samorząd 3.0

Debata Prezydentów Miast - Samorząd 3.0

Prezes Zrzeszenia Prezydentów Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego, Prezydent Nowej Soli - Wadim Tyszkiewicz, 20 lutego uczestniczył w Debacie Prezydentów Miast zorganizowanej przez Stowarzyszenie Forum Od-nowa 2011. Uczestnikami debaty byli również Prezydent Poznania - Ryszard Grobelny, Prezydent Rzeszowa - Tadeusz Ferenc, Michał Olszewski - Zastępca Prezydenta m.st. Warszawa. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu Samorząd 3.0

Zapraszamy do oglądnięcia relacji video tutaj

 

Debata była wyjątkową okazją do zapoznania się z głosami wyróżniających się samorządowców pochodzących z miast o różnej wielkości, odmiennych uwarunkowaniach i innych wyzwaniach. T. Ferenc akcentował znaczenie w Rzeszowie ludzi młodych, R. Grobelny stawiał na ogół mieszkańców i ich etos pracy, M. Olszewski podkreślał otwartość stolicy, a W. Tyszkiewicz optował za nadaniem priorytetu gospodarce.

News Feeds:
Ustawa o obowiązku szkolnym 6-latków... PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Walewska-Wojciechowska   
poniedziałek, 13 lutego 2012 10:42
13.02.2012 ...została podpisana w czwartek (09.02.) przez Prezydenta Komorowskiego. Sześciolatki z roczników 2006 i 2007, które nie pójdą jeszcze do szkoły, muszą powtórzyć edukację przedszkolną, której koszt poniosą gminy... Stanowisko MEN w tej sprawie jest jednoznaczne (cyt. za pap samorządowy):  „Dziecko sześcioletnie, które - zgodnie z decyzją rodziców - nie pójdzie 1 września 2012 roku lub 1 września 2013 r. do pierwszej klasy szkoły podstawowej, będzie musiało kontynuować edukację przedszkolną. Obowiązkiem gminy będzie zapewnienie takiemu dziecku miejsca w przedszkolu". Resort argumentuje swoją decyzję również tym, iż gminy będą miały więcej czasu na przygotowanie szkół do przyjęcia 6-latków za dwa lata. Jednak JST poprzez swoją reprezentację jasno artykuowały swój sprzeciw wobec tego pomysłu na KWRiST. Decyzja jednak zapadła a za nią skutki finansowe, gminy będą musiały ponosić koszty dowozu bezpłatnego tej samej grupie dzieci, która edukację przedszkolną już odbyła.   
Rozporządzenie w sprawie podziału subwencji oświatowej między samorządy zakłada jednak, że do gmin trafi więcej środków na edukację sześciolatków, niezależnie od tego, czy dzieci te rozpoczną naukę w pierwszej klasie, czy pozostaną w przedszkolu. Pieniądze mają być wykorzystane na przygotowanie szkół do przyjęcia młodszych uczniów w 2014 r.
Poprawiony: wtorek, 14 lutego 2012 08:19
 

Zaloguj się

Copyright © 2014. lubuskiegminy.pl. Designed by Shape5.com