Polska musi zadbać o zasoby wody. Susze i sinice to preludium katastrofy

Nasz kraj pod względem rezerw wodnych wygląda fatalnie. Jeśli nic nie zrobimy, wody będzie brakować. Nie wszystko możemy zrzucić na karb przyrody. Sami także słabo dbamy o zasoby wody. Jednym z problemów jest słabe gospodarowanie wodą. Jak temu zaradzić?

  • Właściwe gospodarowanie wodą jest kluczowym elementem w ochronie jej zasobów.
  • Tegoroczna susza to dobry przykład, jak zmiany klimatyczne bezpośrednio nas dotykają.
  • Jedną z ofiar zmian klimatycznych może być "nasz" Bałtyk.

Według Eurostatu nasz kraj wśród tzw. dużych państw Unii Europejskiej ma najmniejsze zasoby wody. W ogóle pod względem zasobów słodkiej wody na mieszkańca (długoterminowa średnia roczna) od Polski są gorsze tylko trzy kraje Unii: Czechy, Cypr i Malta.

Jak mówi były minister środowiska Maciej Grabowski, nasza sytuacja jest wcale nie jest łatwa. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że Polska pod względem zasobów wody odstaje od europejskiej średniej.

Potrzeba retencji i lepszego gospodarowania wodą

Dlaczego jednak nasz kraj ma takie problemy? Niestety, nie wszystko możemy zrzucić na karb przyrody. Sami także słabo dbamy o zasoby wody. Jednym z problemów jest słabe gospodarowanie wodą. Obecne częste gwałtowne zmiany pogody sprawiają, że raz mamy do czynienia z powodziami, innym razem z suszą. Idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie licznych zbiorników retencyjnych.

Tak jest na przykład w Hiszpanii, która dysponuje aż ponad 1900 tego typu obiektami, począwszy od wielkich zbiorników po minizalewy. Tymczasem w naszym kraju takich zbiorników mamy niespełna setkę. Efekt jest dość przytłaczający, Hiszpanie mogą przetrzymać „na lepsze” czasy wielokrotnie więcej wody deszczowej niż my.

Jak przyznaje Małgorzata Bogucka-Szymalska, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej RP, rozwiązaniem może być inwestycja w retencje, jednak na program rozwoju retencji trzeba patrzeć kompleksowo.

Aby to osiągnąć, potrzebny jest rozwój zarówno małej, średniej i dużej retencji, jak również mikroretencji. Zdaniem urzędniczki zwiększanie zasobów wodnych jest kluczowe dla bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę kraju.

Przypomnijmy, że jesienią Program Rozwoju Retencji, który ma usprawnić zarządzanie wodą w Polsce, a także przeciwdziałać suszom i powodziom, przedstawił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Koszt całego programu wstępnie oszacował na 12 mld zł. Rozwiązanie ma spowodować dwukrotne powiększenie retencji w Polsce, a więc chronić przed powodziami i suszą. Do tego kompleksowo ma zostać rozwiązany problem żeglugi śródlądowej.

Ale dbanie o zasoby wody to nie tylko lepsze zagospodarowanie opadów. Równie ważne jest dbanie, by np. nie dochodziło do strat na przesyle wody. Do perfekcji osiągnął to Izrael.

- Jedną z kluczowych kwestii jest dbałość o system przesyłający wodę – mówi Yakov Hadas-Handelsman, ambasador, specjalny wysłannik Izraela ds. zrównoważonego rozwoju i zmian klimatu. Jak zaznacza, kluczem jest dbałość o system przesyłowy. Z danych Izraela wynika, że właśnie to państwo traci w czasie transportu najmniej wody.

 

źródło: https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/polska-musi-zadbac-o-zasoby-wody-susze-i-sinice-to-preludium-katastrofy,117988.html

 

NASZE STANOWISKA
 
O.P.O.S.
OPINIE CZŁONKÓW ZRZESZENIA
 
SEJM-SENAT-PREZYDENT
SYGNAŁ ŚRODOWISKOWY
 
ZRZESZENIE W MEDIACH

Kalendarium

poprzednim miesiącu marzec 2019 następnym miesiącu
N P W Ś C Pt S
week 9 1 2
week 10 3 4 5 6 7 8 9
week 11 10 11 12 13 14 15 16
week 12 17 18 19 20 21 22 23
week 13 24 25 26 27 28 29 30
week 14 31

Facebook

Odliczamy

do rozpoczęcia trzeciego w tym roku Konwentu Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego (nad morzem)
Odliczanie zapewnia Go Mylo Countdown

Sonda

Czy jesteś za wprowadzeniem dwukadencyjności dla prezydentów, burmistrzów i wójtów?

TAK - 47.2%
NIE - 46%
Nie mam zdania - 6.8%

Wszystkie głosy: 176
Głosowanie na tą sondę zakończone aktywne: 01 Lis 2017 - 00:00

bottom
01.png02.png04.png06.png07.png08.png09.png10.png11.png12.png13.png14.png15.png16.png17.png
 
Copyright © 2014. lubuskiegminy.pl Designed by: