Polska musi zadbać o zasoby wody. Susze i sinice to preludium katastrofy

Nasz kraj pod względem rezerw wodnych wygląda fatalnie. Jeśli nic nie zrobimy, wody będzie brakować. Nie wszystko możemy zrzucić na karb przyrody. Sami także słabo dbamy o zasoby wody. Jednym z problemów jest słabe gospodarowanie wodą. Jak temu zaradzić?

  • Właściwe gospodarowanie wodą jest kluczowym elementem w ochronie jej zasobów.
  • Tegoroczna susza to dobry przykład, jak zmiany klimatyczne bezpośrednio nas dotykają.
  • Jedną z ofiar zmian klimatycznych może być "nasz" Bałtyk.

Według Eurostatu nasz kraj wśród tzw. dużych państw Unii Europejskiej ma najmniejsze zasoby wody. W ogóle pod względem zasobów słodkiej wody na mieszkańca (długoterminowa średnia roczna) od Polski są gorsze tylko trzy kraje Unii: Czechy, Cypr i Malta.

Jak mówi były minister środowiska Maciej Grabowski, nasza sytuacja jest wcale nie jest łatwa. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że Polska pod względem zasobów wody odstaje od europejskiej średniej.

Potrzeba retencji i lepszego gospodarowania wodą

Dlaczego jednak nasz kraj ma takie problemy? Niestety, nie wszystko możemy zrzucić na karb przyrody. Sami także słabo dbamy o zasoby wody. Jednym z problemów jest słabe gospodarowanie wodą. Obecne częste gwałtowne zmiany pogody sprawiają, że raz mamy do czynienia z powodziami, innym razem z suszą. Idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie licznych zbiorników retencyjnych.

Tak jest na przykład w Hiszpanii, która dysponuje aż ponad 1900 tego typu obiektami, począwszy od wielkich zbiorników po minizalewy. Tymczasem w naszym kraju takich zbiorników mamy niespełna setkę. Efekt jest dość przytłaczający, Hiszpanie mogą przetrzymać „na lepsze” czasy wielokrotnie więcej wody deszczowej niż my.

Jak przyznaje Małgorzata Bogucka-Szymalska, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej RP, rozwiązaniem może być inwestycja w retencje, jednak na program rozwoju retencji trzeba patrzeć kompleksowo.

Aby to osiągnąć, potrzebny jest rozwój zarówno małej, średniej i dużej retencji, jak również mikroretencji. Zdaniem urzędniczki zwiększanie zasobów wodnych jest kluczowe dla bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę kraju.

Przypomnijmy, że jesienią Program Rozwoju Retencji, który ma usprawnić zarządzanie wodą w Polsce, a także przeciwdziałać suszom i powodziom, przedstawił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Koszt całego programu wstępnie oszacował na 12 mld zł. Rozwiązanie ma spowodować dwukrotne powiększenie retencji w Polsce, a więc chronić przed powodziami i suszą. Do tego kompleksowo ma zostać rozwiązany problem żeglugi śródlądowej.

Ale dbanie o zasoby wody to nie tylko lepsze zagospodarowanie opadów. Równie ważne jest dbanie, by np. nie dochodziło do strat na przesyle wody. Do perfekcji osiągnął to Izrael.

- Jedną z kluczowych kwestii jest dbałość o system przesyłający wodę – mówi Yakov Hadas-Handelsman, ambasador, specjalny wysłannik Izraela ds. zrównoważonego rozwoju i zmian klimatu. Jak zaznacza, kluczem jest dbałość o system przesyłowy. Z danych Izraela wynika, że właśnie to państwo traci w czasie transportu najmniej wody.

 

źródło: https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/polska-musi-zadbac-o-zasoby-wody-susze-i-sinice-to-preludium-katastrofy,117988.html

 

NASZE STANOWISKA
 
O.P.O.S.
OPINIE CZŁONKÓW ZRZESZENIA
 
SEJM-SENAT-PREZYDENT
SYGNAŁ ŚRODOWISKOWY
 
ZRZESZENIE W MEDIACH

Kalendarium

poprzednim miesiącu czerwiec 2019 następnym miesiącu
N P W Ś C Pt S
week 22 1
week 23 2 3 4 5 6 7 8
week 24 9 10 11 12 13 14 15
week 25 16 17 18 19 20 21 22
week 26 23 24 25 26 27 28 29
week 27 30

Facebook

Odliczamy

do rozpoczęcia trzeciego w tym roku Konwentu Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego (nad morzem)
Odliczanie zapewnia Go Mylo Countdown

Sonda

Czy jesteś za wprowadzeniem dwukadencyjności dla prezydentów, burmistrzów i wójtów?

TAK - 47.2%
NIE - 46%
Nie mam zdania - 6.8%

Wszystkie głosy: 176
Głosowanie na tą sondę zakończone aktywne: 01 Lis 2017 - 00:00

bottom
01.png02.png04.png06.png07.png08.png09.png10.png11.png12.png13.png14.png15.png16.png17.png
 
Copyright © 2014. lubuskiegminy.pl Designed by: